W 2012 r. Twierdza Modlin należała do Baśki Murmańskiej
2013-01-02 | autor: administrator
Od 8 września biały miś miał nie kojarzyć się polskim turystom tylko z Krupówkami. Takie było zamierzenie twórców produktu turystycznego: Baśka Murmańska – Lokalnej Organizacji Turystycznej Trzech Rzek i Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Zaledwie po trzech miesiącach śmiało można powiedzieć, że się udało!
Podczas tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem Tajemnice codzienności w Twierdzy Modlin zadebiutowała biała niedźwiedzica, Baśka Murmańska. Zadebiutowała jako produkt turystyczny dla najmłodszych podróżników, bo mieszkała tutaj już w I poł. XX wieku. Baśka, jak nazwał ją pewien żołnierz, przybyła tu z mroźnych krańców Rosji wraz z polskimi wojakami. Wraz z nimi też salutowała Józefowi Piłsudskiemu podczas defilady na placu Saskim w Warszawie.
Postać misia posłużyła do stworzenia specjalnego szlaku dla dzieci i młodzieży z rodzicami, opiekunami. W Twierdzy stanęły figury małych Basiek, które trzeba odszukać na podstawie rymowanych zagadek i mapy. Odnalezienie ich oznacza dla gracza (bo turysta zamienia się w uczestnika gry miejskiej) nagrody: książki, komiksy-kolorowanki, kredki i breloczki.
Premiera w blasku fleszy
Historia Baśki Murmańskiej jeszcze przed premierą spotkała się z dużym zainteresowaniem mediów. Jako pierwszy (w kontekście produktu turystycznego) napisał o niej serwis internetowy Onet Podróże. Losy misia zaistniały także na głównej stronie Onetu 10 września. W dniu premiery Baśka doczekała się osobnego reportażu w Kurierze Mazowieckim na TVP Warszawa. Pisało o niej także Życie Warszawy.
Zawrzało także w branży. O nowym produkcie turystycznym pisali m. in.: Dziennik Turystyczny, Rynek Turystyczny, Travel Trade Gazette.
Lokalne media przedstawiły Baśkę mieszkańcom Nowego Dworu Mazowieckiego.
Żaden z artykułów nie był sponsorowany - co warto podkreślić, bo łączny budżet na Baśkę Murmańską w 2012 r. wyniósł nieco ponad 20 000 złotych.
Baśka w liczbach
Jak szacuje Centrum Informacji Turystycznej z siedzibą w Nowym Dworze Mazowieckim (Modlinie Twierdzy) w tym roku na szlaku Baśki Murmańskiej stanęło prawie pół tysiąca osób. To niezły wynik zważywszy na to, że szlak zadebiutował pod koniec sezonu turystycznego. Niemalże tyle samo fanów Baśka Murmańska ma na Facebooku. Stronę internetową Baśki odwiedziło grubo ponad dwa tysiące osób. Nie tylko z Polski, ale i z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kanady, Irlandii, Finlandii czy Chorwacji.
Ciekawostką jest fakt, że przemierzenie szlaku stało się sposobem na organizację urodzin.
Baśka uczestniczyła też w całej serii wydarzeń. Gościła na Targach TT Warsaw oraz konferencji ogólnopolskiej sieci Lokalnych Organizacji Turystycznych w Łodzi. U siebie pomagała w: V Mistrzostwach Polski w szabli GO-NOW o Puchar Obrońców Twierdzy Modlin, Świątecznej Zbiórce Żywności, grze Zapal Świeczkę Bohaterom. Zaprzyjaźniła się z Operacją SkatePakt (nowodworskie stowarzyszenie miłośników jazdy na deskorolce, rolkach i rowerach), której członkowie zabierali ją ze sobą na zawody.
Jedna z Basiek trafiła także do Garnizonu Nowowilejka w Zakroczymiu. Garnizon, który prowadzi Maciej Kostrzewski – przewodnik, pasjonat historii jest wyjątkowym zbiorem pamiątek wojskowych.
Kubek, ulica, ciastko, a może nawet przedszkole
Baśka stała się ulubienicą nie tylko turystów, ale i mieszkańców osiedla Modlin Twierdza w Nowym Dworze Mazowieckim. Gdy ze szlaku zginęła jedna z figur, a na osiedlu pojawiły się plakaty z prośbą o pomoc, to właśnie mieszkańcy najbardziej aktywnie zaangażowali się w poszukiwania. W efekcie Baśkę odnaleziono!
Szczególnie cieszy, że w rozwój produktu włączyli się lokalni przedsiębiorcy. Joanna Oterman stworzyła ręcznie malowane kubki z wizerunkiem niedźwiedzicy. Pracownia Cukiernicza M. Szarow, która niedawno otworzyła kawiarnię w Twierdzy zaczęła sprzedawać ciastka o nazwie: Baśka w kształcie białego misia.
Rada Miejska w Nowym Dworze Mazowieckim podjęła uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy Baśki Murmańskiej. Dawna ulica Ledóchowskiego 164, przy której mieści się Centrum Informacji Turystycznej, Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek oraz Muzeum Kampanii Wrześniowej i Twierdzy Modlin nosi teraz nazwę Baśki Murmańskiej 164.
Obecnie trwa plebiscyt na patrona przedszkola w Twierdzy. Wiemy, że jeden z rodziców zgłosił propozycję nazwania placówki imieniem Baśki Murmańskiej.
Co dalej?
Największe wyzwanie, jakie stoi przed pomysłodawcami produktu turystycznego w 2013 roku to organizacja plenerowej imprezy turystycznej związanej z Baśką Murmańską, przeznaczonej przede wszystkim dla jego grupy docelowej. Wstępna koncepcja przewiduje prowadzenie twórczych warsztatów, w którymś z urokliwych zakątków fortyfikacji. LOT Trzech Rzek i Miasto Nowy Dwór Mazowiecki chcą także, by Baśka zaistniała w kącikach dla dzieci lokalnych restauracji.
Pojawiła się także perspektywa współpracy z warszawskim Muzeum Niepodległości, które organizuje dla najmłodszych lekcje muzealne o Baśce.
Twórcy szlaku rozważają także zwiększenie liczby lokalizacji, w których znajdują się figurki (teraz jest ich sześć) i dodanie nowych elementów do gry.
Przede wszystkim życzą sobie jednak jak najwięcej turystów w Twierdzy Modlin.
Baśka Murmańska z kolei życzy Wszystkim Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku oraz zaprasza na swoje strony internetowe: www.baskamurmanska.pl i www.facebook.com/baskamurmanska!
*Wszystkie dane w tekście pochodzą z dnia 20.12.2012 r.
Dodatkowych informacji udzielają:
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki
Urząd Miejski, Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Martyna Kordulewska
22 51 22 204
Lokalna Organizacja Turystyczna Trzech Rzek
Marek Kozłowski
22 713 32 79
Sebastian Sosiński
664 775 321
Polub mnie
Aktualności
- 2020-07-14 Baśka Murmańska w międzynarodowej prasie
- 2020-06-10 Rozkład jazdy Twierdza Modlin na długi weekend (11 - 14 czerwca 2020)
- 2020-04-30 Szlak Baski Murmańskiej na Majówkę
- 2020-04-17 Wróciłam!
- 2018-08-23 Rekonstrukcja obrony Modlina 15 września!
- 2017-11-08 Świętuj niepodległość w Twierdzy Modlin!